Прослава 190 година постојања школе у Ориду

Основна школа у Ориду основана је и отворена давне 1832. године, а тој години претходио је културни и економски процват Шабачке нахије. Захваљујући обор-кнезу Јеврему Обреновићу који је био градоначелник Шапца од 1816. до 1831. године град доживљава своје златно доба и добија назив Мали Париз и Капија Јевропе.  Газда Јевремов дом био је центар интелектуалне, уметничке и политичке елите тога доба. Шабац је међу првима имао апотекаре, лекаре, прве кочије су јездиле шабачком калдрмом, имао је први конак, модеран намештај и бечки прибор за јело, а имао је и прва прозорска, пенџерска стакла у Србији. Прва касарна отворена је овде и први клавир зачуо се шабачким сокацима. За господар Јеврема образовање је било веома важно. Оснивао је школе и сам финансирао њихов рад. Трудио се да школе буду добро уређене, да имају одабране учитеље и да ученици добију квалитетно образовање. Поносни смо што наша школа носи име овог знаменитог човека који је учинио много за просвету. И настављамо да корачамо господар Јевремовим стопама.

Времена су се мењала, настава се осавременила и усавршила. У школи се сада користе компјутери, електонски уџбеници и пројектори, али суштина је остала иста. Суштина је да је знање моћ које се предаје млађим нараштајима кроз процес школовања. Квалитетно васпитање и образовање је темељ сваког доброг друштва. А наша школа се може похвалити управо оваквим радом о чему сведоче бројни резултати, награде и признања.